برای من

طارمی آقای گل و ملی پوش چقدر می‌ارزد؟ – فیفادی

۷ خرداد ۱۳۹۶


ایران ورزشی: گادوین منشا یکی از خریدهای خوب پیکان در فصل گذشته بود که به واسطه عملکردش مشتری‌های زیادی هم پیدا کرد. اگرچه مجید جلالی از ابتدا سعی داشت قرارداد این بازیکن دو ساله باشد اما این اتفاق نیفتاد. بازیکن ۲۸ ساله پیکان آنقدر خوب کار کرد که مسوولان باشگاه پرسپولیس قبل از هر خریدی سراغ او رفتند و برخلاف تمام حرف و حدیث‌ها و ممنوعیت قرمزهای پایتخت از خرید بازیکن خارجی او قراردادش را به مدت دو سال امضا کرد و ظاهرا مبلغی هم به عنوان پیش قرارداد به او داده‌اند پرسپولیس خرید خوبی انجام داد اگرچه باید منتظر شروع لیگ بود و دید که آیا این بازیکن در پرسپولیس جواب می‌دهد یا مثل خیلی از خریدهای بزرگ توانایی‌هایش به نصف می‌رسد و خیلی زود هم جدا می‌شود. به همین دلیل نمی‌توان پیش‌داوری کرد و اصلا موضوع این مطلب و چیزی که به دنبالش است این نیست. در واقع بحث این جاست که منشا طبق آنچه در سایت سازمان لیگ آمده مبلغ قراردادش با پیکان ۳۸۵ میلیون تومان است یعنی حدود ۱۱۰ هزار دلار. حالا این بازیکن طبق یک عادت غلط وقتی به پرسپولیس می‌آید به جای اینکه مبلغ قراردادش کمتر شود چند برابر شده است.

براساس شنیده‌ها مبلغ قرارداد پرسپولیس با منشا حدود ۵۰۰ هزار دلار است یعنی تقریبا ۵ برابر قراردادش با پیکان. این اتفاق تکراری که متاسفانه توجهی هم به آن نمی‌شود در نوع خود بسیار جالب است. منشا به باشگاهی آمده که چند ۱۰ میلیون هوادار دارد و به جای اینکه قراردادش کمتر و بندهای تشویقی‌اش بیشتر شود با او قراردادی امضا می‌کنند که حدودا پنج برابر قبلی است. آن هم برای بازیکنی که ملی‌پوش نیست.

اگر منشا عضو ثابت تیم ملی نیجریه بود و چندین بازی ملی را در کارنامه‌اش داشت قطعا با مبلغ بیشتری با پیکان قرارداد امضا می‌کرد. البته اخبار ضد و نقیض درباره مبلغ قرارداد او با پرسپولیس زیاد است. بعضی‌ها مدعی هستند که او قراردادش ۳۵۰ هزار دلار بوده و حتی ۱۵۰ هزار دلار آن را دریافت کرده است. شاید این ارقام واقعی نباشد اما خیلی با آنچه رخ داده نباید منافاتی داشته باشد. اصلا ما هم ملاک را همین عدد در نظر می‌گیریم.

 از آنجا که فرض محال، محال نیست ما تصور می‌کنیم که گادوین منشا همین اندازه می‌ارزد. این مبلغ ۳۵۰ هزار دلار یعنی حدود ۰۰۰/۰۰۰/۲۹۵/۱ (با دلار ۳۷۰۰ تومان) تا همین جا منشا ۹۱۰ میلیون تومان بیشتر از فصل قبل دریافتی خواهد داشت. در حالی که علیرضا بیرانوند و محسن مسلمان مبلغ قراردادش ۹۵۰ میلیون تومان در فصل گذشته بوده است. حالا سوال اینجاست اگر منشا که ملی‌پوش هم نیست باید مبلغ قراردادش بیش از سه برابر شود قرارداد مهدی طارمی که دو سال آقای گل بوده و ملی‌پوش هم هست باید چند برابر شود؟ آیا مسوولان باشگاه پرسپولیس به این مساله توجه کرده‌اند؟

با این شرایط باید قرارداد طارمی حداقل چهار برابر شود یعنی برای لیگ هفدهم پرسپولیسی‌ها باید با او به اندازه سه میلیارد و ششصد میلیون قرارداد امضا کنند. (قرارداد طارمی طبق آنچه در سایت سازمان لیگ آمده ۹۰۰ میلیون تومان بوده است) باز هم می‌گوییم که منشا بازیکن خوبی است و اصلا قراردادش خیلی هم متعارف است و زیاد هم نیست اما اگر قرار باشد تعادل رعایت شود باید قرارداد طارمی هم حداقل به همان اندازه اضافه شود، آیا می‌شود؟ بدون شک این اتفاق نمی‌افتد. منشا باید بداند پیراهن چه باشگاهی را به تن خواهد کرد.

مدیران پرسپولیس هم شاید بهتر بود به جای چند برابر کردن مبلغ قرارداد او نسبت به فصل گذشته چند درصدی اضافه می‌کردند (مثل سایر بازیکنان) در عوض برایش بندهایی قرار می‌دادند که انگیزه‌اش برای بازی کردن و بخصوص گل زدن بیشتر شود.