برای من

مارادونا، پدیده ای که چشم ها را خیره کرد – فیفادی

۵ خرداد ۱۳۹۶


وبسایت نود: بیست و یکمین دوره از رقابت های جام جهانی جوانان در کره جنوبی در حال برگزاری است.

 این رقابتها در سال ۱۹۷۷ برای اولین بار در تونس برگزار شد و آخرین دوره آن هم در سال ۲۰۱۵ به میزبانی نیوزلند انجام شد. در ادامه نگاهی اجمالی به بیست دوره برگزار شده جام جهانی جوانان خواهیم داشت.

۱۹۷۷- تونس

تیم های شرکت کننده: ایران، عراق، ساحل عاج، مراکش، هندوراس، مکزیک، برزیل، پاراگوئه، اروگوئه، اتریش، فرانسه، مجارستان، ایتالیا، شوروی سابق، اسپانیا و تونس

قهرمان: شوروی سابق

بهترین بازیکن: ولادیمیر بسونوف از شوروی سابق

آقای گل: آگوئینالدو روبرتو گالون از برزیل با ۴ گل

جایزه بازی جوانمردانه: برزیل

تعداد کل تماشاگران: ۲۲ هزار نفر

مارادونا، پدیده ای که چشم ها را خیره کرد

در این دوره ۲۸ مسابقه در گروه های چهارگانه در چهار شهر تونس برگزار شد؛ در این دیدارها ۷۰ گل به ثمر رسید (میانگین ۲/۵ گل در هر بازی). چهار تیم شوروی سابق، مکزیک، برزیل و اروگوئه به نیمه نهایی رسیدند. در بازی پایانی، شوروی سابق پس از تساوی دو بر دو برابر مکزیک در پایان وقت های معمول و اضافه، در ضربات پنالتی موفق شد به برتری ۹ بر هشت رسیده و قهرمان اولین دوره این مسابقات شود. در دیدار رده بندی هم برزیل چهار بر صفر اروگوئه را شکست داد و سوم شد.

در این دوره تیم ایران در گروه سوم با تیم های برزیل، ایتالیا و ساحل عاج به رقابت پرداخت که در پایان در جایگاه دوم این گروه قرار گرفت و از راهیابی به مرحله بعدی باز ماند.

۱۹۷۹- ژاپن

تیم های شرکت کننده: اندونزی، کره جنوبی، الجزایر، گینه، مکزیک، کانادا، آرژانتین، پاراگوئه، اروگوئه، مجارستان، لهستان، پرتغال، شوروی سابق، اسپانیا، یوگسلاوی و ژاپن

قهرمان: آرژانتین

بهترین بازیکن: دیگو مارادونا از آرژانتین

آقای گل: رامون دیاز از آرژانتین با ۸ گل

جایزه بازی جوانمردانه: لهستان

تعداد کل تماشاگران: ۴۵۴ هزار و ۵۰۰ نفر (میانگین ۱۴۲۰۳ نفر به ازای هر بازی)

مارادونا، پدیده ای که چشم ها را خیره کرد

۳۲ مسابقه این دوره در چهار شهر ژاپن برگزار شد و طی آن ۸۳ گل به ثمر رسید (میانگین ۲/۵۹ گل به ازای هر بازی) رقابت های این دوره تحت تأثیر ظهور پدیده جوان آرژانتین یعنی دیگو مارادونا قرار داشت که همه چشمها را به خود خیره کرد. آرژانتین در بازی فینال ۳ بر یک شوروی سابق را شکست داد و قهرمان شد؛ در این دیدار در حالیکه شوروی با یک گل پیش بود، اما آرژانتین طی هشت دقیقه طوفانی به پا کرد و سه بار دروازه این تیم را باز کرد و بازی را به سود خود به پایان رساند. گل های آرژانتین را هوگو آلوز، رامون دیاز و مارادونا به ثمر رساندند. در دیدار رده بندی، لهستان و اروگوئه به تساوی یک بر یک دست یافتند و در ضربات پنالتی اروگوئه موفق شد با نتیجه ۵ بر ۳ به پیروزی دست یافته و در جایگاه سوم قرار گیرد.